"Trzydzieści lat temu św. Jan Paweł II ustanowił Światowy Dzień Chorego, aby uwrażliwić lud Boży, katolickie instytucje służby zdrowia i społeczeństwo obywatelskie na potrzebę zwrócenia uwagi na chorych i na tych, którzy się nimi opiekują.
Temat wybrany na ten trzydziesty Dzień Chorego: „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny” (Łk 6, 36), skłania nas przede wszystkim do zwrócenia spojrzenia na Boga „bogatego w miłosierdzie” (por. Ef 2, 4), który zawsze patrzy na swoje dzieci z ojcowską miłością, nawet wtedy, gdy one od Niego się oddalają. (...)
Największym świadkiem miłosiernej miłości Ojca do chorych jest Jego jednorodzony Syn. Ileż to razy Ewangelie opowiadają nam o spotkaniach Jezusa z ludźmi cierpiącymi na różne choroby! On „chodził po całej Galilei, nauczając w ich synagogach, głosząc Ewangelię o królestwie i lecząc wszelkie choroby i dolegliwości wśród ludu” (Mt 4, 23). Możemy zadać sobie pytanie: skąd ta szczególna wrażliwość Jezusa na chorych, do tego stopnia, że staje się ona również głównym dziełem w misji apostołów, posłanych przez Mistrza, by głosili Ewangelię i uzdrawiali chorych? (por. Łk 9, 2).
(...) Kiedy człowiek doświadcza słabości i cierpienia we własnym ciele z powodu choroby, również jego serce staje się cięższe, wzrasta lęk, mnożą się pytania, coraz bardziej palące staje się pytanie o sens wszystkiego, co się dzieje. (...) Dlatego tak ważne jest, by mieć u swego boku świadków Bożego miłosierdzia, którzy za przykładem Jezusa, miłosierdzia Ojca, wylewają na rany chorych olej pocieszenia i wino nadziei." (Z Orędzia Ojca św. Franciszka na tegoroczny Dzień Chorego)
W naszej Parafii Nabożeństwo dla Chorych i spotkanie z nimi odbyło się 12 lutego w kościele parafialnym. Zaznaczyć trzeba, że dzień wcześniej Parafialny Oddział Caritas oraz Szkolne Koło Caritas przygotowały drobne upominki dla chorych. Był to piernik upieczony przez cukiernię "Fantazja" Państwa Klonowiczów, obrazek z modlitwą do Matki Bożej z Lourdes oraz trochę słodyczy.
12 lutego 2022 nabożeństwo dla chorych rozpoczęło się o godz. 9.oo możliwością skorzystania z sakramentu pokuty. W tym czasie Parafialny Oddział Caritas prowadził modlitwę różańcową z rozważaniami. O godz. 9.3o rozpoczęła się msza św. ofiarowana za wszystkich chorych, cierpiących, sprawnych inaczej i osoby w podeszłym wieku. Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Proboszcz. Podczas mszy św. posługiwali członkowie Szkolnego Koła Caritas. Po mszy św. było wystawienie Najświętszego Sakramentu, nowenna do Matki Bożej oraz lurdzkie błogosławieństwo Chrystusem Eucharystycznym. Po zakończeniu błogosławieństwa wszystkim potrzebującym udzielony został przez ks. Stanisława i ks. Krzysztofa sakrament namaszczenia chorych. Na sam koniec uczestnicy nabożenstwa otrzymali wcześniej przygotowane upominki.
Zaznaczyć trzeba, że nie wszyscy mogli wziąć udział w nabożeństwie w kościele (to osoby nie opuszczające już swoich domów, które kapłani odwiedzają z posługą sakramentalną w pierwsze piątki miesiąca) . W związku z tym trzyosobowa delegacja odwiedziła niektórych chorych w domach, poświęcając im czas na rozmowę, zapewniając o modlitewnej pamięci i wręczając im upominki.
Bardzo dziękuję za pomoc w zorganizowaniu tego nabożeństwa Parafialnemu Oddziałowi Caritas, Szkolnemu Kołu Caritas, ks. Krzysztofowi, s. Zakrystiance i p. Organiście. Szczególnie dziękuję wszystkim chorym, cierpiącym, niepełnosprawnym i osobom starszym za wspólną modlitwę i wspólne spotkanie. Dziękuję również tym, którzy pomogli osobom chorym w dotarciu na to nabożeństwo. Wszystkim składam serdeczne Bóg zapłać. ks. Proboszcz.